O firmě

Firma Agrio vznikla v roce 1993. Od rekonstrukce starších postřikovačů urazila dlouhou cestu. Postupně vyvinula návěsné, nesené, nástavbové a samojízdné stroje špičkových parametrů. Aktuální nabídku tvoří postřikovače s pracovním záběrem od 15 do 36 m, s objemem nádrže od 2500 lt do 14000 lt. Samojízdné varianty jsou určeny zákazníkům, kteří požadují velkou světlou výšku strojů. V současnosti je Agrio největším výrobcem polní postřikovací techniky v České republice a jeho výrobky patří ke světové špičce. Postřikovače vyrábí Agrio déle než dvacet let, takže lze hovořit již o tradici. Ale ani v počátku nezačínalo Agrio od nuly, v roce 1993 koupili licenci na výrobu postřikovačů od německé firmy GSB, která sama již tuto techniku vyráběla téměř dvacet let. O postřikovačích Agrio tak lze směle říct, že mají za sebou čtyřicet let vývoje. Německo je také největším a též nejnáročnějším trhem. Platí v něm nejpřísnější předpisy na ochranu rostlin, okrajů pozemků nebo vodotečí. Německý zákazník vyžaduje nejvyšší kvalitu a rychlé zavádění technologických novinek. Kvalita výroby je pro něj na prvním místě. Posuzuje celkové zpracování i třeba provedení laku. To, co se osvědčí na náročném trhu u sousedů, pak následně vyžadují i naši nebo třeba polští zemědělci, kteří jezdí na výstavy a polní dny do Německa, kde se seznámí s posledními novinkami. Jmenujme například zvětšování pracovního záběru, velikosti nádrží či maximální využití elektroniky v postřikovačích. Navštívili jsme výrobce, abychom se tentokrát nezajímali o nové výrobky, ale podívali se na prostředí, ve kterém vznikají.

Všechno začalo v Křemži

Firma začala v Křemži, přímo uprostřed města na 1200 m2, z toho kryté prostory měly přibližně 120 m2. Během následujících let si výroba vyžádala postupné zastřešení celé plochy, ale i to bylo z hlediska nároků na moderní výrobní závod málo. V roce 2000 proto koupilo Agrio areál bývalého zemědělského výkupu v Mříči. Když se nastěhovali do nových prostor, řešili nejdříve, aby bylo všude světlo a teplo. V další fázi následovaly nové podlahy či jeřáby na zdvihání těžkých částí. Původně skladovací prostory byly tak v následujících letech postupně zrekonstruovány na moderní výrobní haly. První byla kovovýroba, pak montážní hala, tryskací box a lakovna. Poslední v řadě byla elektrodílna a skladovací prostory, které byly dokončeny v roce 2006. Od té doby je celý areál „pod jednou střechou“, takže lze všechny výrobní prostory procházet suchou nohou. Vývoj se nezastavil ani v posledních letech, vznikly nové kancelářské prostory pro oddělení konstrukce a přípravy výroby, postavila se nová skladovací hala 500 m2. Celková výměra je dnes 17 000 m2, zastřešená plocha pak přibližně 6000 m2. Kvalitní zázemí je velmi důležité. Zatímco v roce 2006 dodalo Agrio zákazníkům 90 strojů, v následujících letech poptávka rostla, takže v loňském roce vyrobili již přes 130 postřikovačů. Výroba v novém závodě uvolnila původní areál v Křemži, který je dále využíván pro rekonstrukce strojů a celkové posezónní opravy. Ty provádí pět servisních pracovníků zejména v zimním období. Druhá hala se využívá pro výstupní kontrolu nových strojů před předáním zákazníkovi.

Moderní výrobní prostory

Chtěli bychom sdělit veřejnosti, že máme zázemí na úrovni vyspělé zahraniční konkurence, byla první slova Ivana Olšana, jednatele společnosti Agrio. Výroba postřikovačů je na vysoké technologické úrovni. Celá výroba je soustředěna do jednoho areálu. Na otázku, které činnosti přenechávají subdodavatelům, odpověděl Ivan Olšan, že jsou to pouze práce na drahých jednoúčelových strojích, jejichž nákup by se podniku nevyplatil a které by rychle morálně zastaraly. Je to laserové řezání, obrábění na speciálních automatech a některé svářecí práce. Firma má své vývojové oddělení, ve kterém pracuje pět konstruktérů. Ti soustavně zapracovávají do výroby poslední poznatky z trhu, výstav a samozřejmě také přihlížejí k připomínkám provozovatelů postřikovačů Agrio. Z celkového počtu 70 zaměstnanců se na výrobě přímo podílí 45 pracovníků.V Mříči se vyrábějí nové stroje od dělení materiálu, vrtání a svařování přes povrchovou úpravu – otryskání materiálu před lakováním až po průchod lakovnou a vlastní montáž.

Od prvotního zpracování materiálu až po finální elektrikářské práce na smontovaném postřikovači trvá jeho výroba přibližně osm dnů.

Při vlastní výrobě postupuje stroj z jedné haly do druhé přes jednotlivá specializovaná pracoviště – brzdy, náprava a osazení nádrže – vyvrtání otvorů, osazení kohoutů a hadic – instalace ramen – elektroinstalace a oživení stroje. Přibližně 100 % strojů se montuje na základě specifických požadavků pro konkrétního zákazníka. Polotovary svařenců se vyrábějí v sériích, protože základní konstrukce je daná. Jednotlivá specifika se týkají velikosti nádrže, rozpětí ramen či doplňkové výbavy postřikovače. Pokud se podíváme na strukturu vyráběných postřikovačů, je patrný zvýšený podíl velkých postřikovačů Mamut, které tvoří přibližně polovinu výroby a jejich procento se zřejmě bude do budoucna stále zvyšovat. Menší modely Napa a Alka jsou však stále žádané, např. při přechodu od nesených nebo malých levných zahraničních tažených postřikovačů. Trochu jiná situace je u samojízdných postřikovačů. Agrio vyrábí dva typy, menší postřikovač SAMec, jehož základem je traktor Zetor Fortera, a větší postřikovač DINO, jehož pohon zajišťují šestiválcové motory Deutz o výkonu 181 kw. Tyto postřikovače se zatím prodávají jen na domácím trhu, takže o sériovosti se zatím nedá hovořit. Po celkové modernizaci, která by měla být dokončena představením nového samochodu DINO v roce 2015, se i samochody Agrio budou nabízet v celé Evropě.

Dobrý základ do budoucna

Vzhledem k tomu, že nový závod nevznikl na zelené louce, ale rekonstrukcí stávající stavby, je výsledné řešení určitým kompromisem. V tomto případě však velmi zdařilým, protože Agrio je schopno v současných náročných podmínkách efektivně vyrábět v takovém prostředí, kterým se nemohou pochlubit některé jiné, i renomované firmy. O správně zvolené cestě hovoří i některá čísla. Podíl vývozu tvoří 65 % vyrobených strojů. Na tuzemském trhu je Agrio s přibližně 800 prodanými postřikovači na druhém místě, za značkou Hardi. Do Evropy již tato firma prodala přibližně 1000 postřikovačů a zdárně konkuruje všem ostatním výrobcům.

 

Firma Agrio